DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİĞİMİZ İNSAN HAYATI

Kentsel dönüşüm kapsamında Pendik başta olmak üzere İstanbul Anadolu yakasında çok önemli projelere imza atan Ferman Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti., şimdi de Pendik Çınardere Mahallesi’nde 100 dairelik Ferman Park projesini hayata geçiriyor. Ferman Yapı San. ve Tic. Ltd. Genel Müdürü Kemal Aygün, “Devletimizin kentsel dönüşümdeki gayretli, kararlı ve ısrarcı tutumunu büyük bir memnuniyetle karşılıyor, firma olarak biz de eski binaların yerine düzgün, yaşanabilir yapılar inşa etmek için çalışıyoruz. Bu noktada bizim için esas ve öncelikli olan insan hayatıdır” dedi.

Standart altı olan kentsel yaşam alanlarının yerine can ve mal güvenliğini sağlayan yapıların üretilmesini amaçlayan kentsel dönüşüm, bir deprem ülkesi olan Türkiye için çok büyük önem taşıyor. Kentsel dönüşümde başarı için, devlet ve yerel yönetimlerin yanı sıra müteahhit firmaların da sorumluluk duygusu içinde bilinçli hareket etmesi gerekiyor. İstanbul Anadolu yakasında çok önemli kentsel dönüşüm projelerine imza atan Ferman Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Kemal Aygün, devletin kentsel dönüşümdeki gayretli ve ısrarcı tutumundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Artık ömrünü tamamlamış olan eski yapılar insan hayatı için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Firma olarak biz de eski binaların yerine düzgün, yaşanabilir yapılar inşa etmek için çalışıyoruz. Bu noktada bizim için esas ve öncelikli olan insan hayatıdır” dedi. Şehir ve Belediye dergisi olarak kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı devam eden 100 dairelik Ferman Park projesinin şantiyesinde görüştüğümüz Ferman Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Kemal Aygün, sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?
1976, Trabzon Çaykara doğumluyum. Öğretmen bir babanın 5 çocuğundan üçüncüsüyüm. İlköğrenimimi Çaykara’da, liseyi ise Trabzon Lisesi’nde tamamladım. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunuyum. 3-5 yıl farklı firmalarda şantiye şefliği yaptıktan sonra 2003 yılında Ferman Yapı San. ve Tic. Ltd. Şti.’ni kurduk. O tarihten bugüne merkez Pendik olmak üzere İstanbul Anadolu yakasının çeşitli semtlerinde inşaat konusunda devam eden ve tamamlamış olduğumuz projelerimiz mevcut. Ayrıca Avusturya’da da bir inşaat şirketimiz var. O şirketin başında amcam bulunmaktadır. Abim mali müşavir. Ben de İstanbul’daki işleri devam ettiriyorum. Bir aile şirketiyiz.

Firmanızın kuruluşundan bugüne geldiği noktayı anlatır mısınız?
Yurtdışındaki firmamıza, hem Türkçe’ye hem de Almanca’ya yakın olması münasebetiyle Ferman Bau ismini vermiştik. Aynı ismi 2003 yılında İstanbul’da kurduğumuz firmamıza da verip, Ferman Yapı şirketini kurduk. Alanında yurt içinde ve yurt dışında uzmanlaşmış mühendis ve teknik personelin bir araya getirilmesi ile kurduğumuz Ferman Yapı, inşaat ve müteahhitlik ve buna bağlı olarak yapı alanında sunduğu çözümlerle kısa zaman içerisinde sektörün en ileri firmalarından biri haline geldi. İnsana hizmet etmenin sorumluluğunu taşıdığı gibi inşaat alanında sunmuş olduğu çözümler ile Avrupa kalite standartları üzerinde hizmet veren firmamız ağırlıklı olarak konut projeleri yapmaktadır. Ayrıca taahhüt işlerimiz de mevcuttur. Şu ana kadar 30’a yakın proje tamamladık. Çok şükür yaptığımız projelerle ilgili hiçbir olumsuz geri dönüş olmadı, sorunlu hiçbir projemiz olmadı. Tamamen insan odaklı çalıştık, yaptığımız işlerde daha çok kazanç elde etmek adına kaliteden asla taviz vermedik. İnsan kazanma adına çıktığımız bu yolda memnuniyetle ifade edebilirim ki, insanlar bizi hep ailelerinin bir ferdi olarak gördü.

Yapmış olduğunuz binaların depreme dayanıklılığı konusunda neler söylemek istersiniz?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binaların daha da sağlam olması adına deprem yönetmeliğine uygun olarak her sene farklı kriterler getiriyor. Biz de tabii bu deprem yönetmeliğine uygun olarak zemin araştırması, betonun en kaliteli şekilde alınıp inşaatta uygulanması gibi gerekli olan her şeyi eksiksiz yerine getiriyoruz. İstanbul’da eskiden denetimlerin yetersizliğinden dolayı inşaatlarda nervürsüz demir ya da deniz kumu kullanımı söz konusuydu. Ayrıca eski yapıların pek çoğunda işçilik hatalarından kaynaklanan olumsuzluklar yaşanıyordu. Şu anda tabii ki belediyelerimiz ve yapı denetim firmaları çok ciddi denetimler yapıyor. Ferman Yapı olarak biz de bu konuda çok hassasız. Özellikle demirin teslimatı konusunda çok hassas davranıyoruz. Çünkü neticede bu kaba inşaat ve bunun geri dönüşü yok. Bir sefer ve düzgün yapılması gerekiyor. Bu noktada denetimlerin mutlaka çok sık yapılması ve bu işlerin sadece ustanın inisiyatifine bırakılmaması gerekiyor. Güven önemlidir ama denetim her zaman için çok önemlidir. Çizilen projenin birebir uygulanması ve denetleme noktasında bu işlerin birebir yapılarak düzgün bir şekilde üretimin bitmesi gerekiyor.

Ferman Yapı’nın hedefleri nelerdir?
Hedefimiz eski binaları yerine düzgün, güvenli ve yaşanabilir yapılar inşa etmektir. Şu anda da zaten kentsel dönüşüm kapsamında 100 dairelik bir proje yapıyoruz. Özellikle devletimizin bu konuda çok gayretli, istekli ve ısrarcı olduğunu biliyoruz. Burada bizim için esas olan insan hayatıdır. Ömrünü tamamlamış olan bu eski binaların artık yenilenmesi gerekiyor. Tabii bu eski binalar yenilenirken bunların birçok hissedarları oluyor ve bu hissedarların paylaşım noktasında kendi aralarında sorunları oluyor. Kentsel dönüşümün amacı; bu binaların yıkılarak yenilenmesi, insanların geriye dönük olarak devlete olan borçları ya da kendi aralarındaki borçları vs. bunların hepsinin temizlenerek sıfırdan başlanılmasıdır. Tabii ki bu eski binaların yenilenmesi de tek başına yeterli değildir. Kentsel dönüşüm kapsamında bu binaları yaparken çevredeki altyapıların, yolların da yenilenmesi ve genişletilmesi gerekiyor.

Ferman Park projeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ferman Yapı olarak kentsel dönüşüm projeleri onaylandıktan sonra Pendik Çınardere’deki ilk projemiz olan 100 konutluk Ferman Park’a start verdik. Ferman Park 2435 metrekare arazi üzerine kurulmuş, 100 daireden oluşan bir yaşam projesidir. Projenin özellikleri özetle; her daireye numaralı otopark, 7X24 güvenlik, çocuk oyun alanları, dinlenme alanları ve fitness salonlarından oluşmaktadır. Radye temel üzerine kurulan binamız teknolojik otomasyonlar ile donatılmıştır. En kısa sürede bu projeyi tamamlamak istiyoruz. Proje tamamladıktan sonra bu çevredeki yollar genişletilip, sosyal alanlar oluşturulup, yaşama alanları daha ferah, daha düzenli, daha güvenli bir hale getirildikten sonra çevredeki insanların da buna duyarsız kalacağını düşünmüyorum. Burası bir örnek teşkil ederek hızlı bir şekilde bu çevrenin de yenileneceği kanaatini taşıyorum.

İnşaat sektörünün gidişatını nasıl görüyorsunuz?
İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörüdür. Birçok insana istihdam sağlayan inşaat sektörü çok sayıda alt sektörü de ekonomik açıdan beslemektedir. Daha önce de kentsel dönüşümün arkasında sağlam bir siyasi iradenin de olması inşaat sektörüne ayrıca bir ivme kazandırmaktadır. Devletimizin kentsel dönüşümü hızlandırmak amacıyla insanlara kira ve taşınma yardımı yapmasını bir külfet olarak görmek doğru değildir. Bu destekler esasında ekonomiye de ciddi anlamda bir katkı sağlıyor. Şu an ülkemizde yaşanan terör olayları tabii ki insanların canını sıkıyor. Dünya konjonktüründe terör olaylarının bu yıl daha da çok artması insanları ister istemez endişelendirse de çok güçlü bir ülke olan Türkiye’nin bu sıkıntıların üstesinden geleceğine inancım tamdır. Tabii bir kış döneminden çıktık ve yaz dönemine göre kışın satışlar biraz daha düşük olur. Ama ben insanların ileriye olumlu baktığını gözlemliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve devletimizin yapmış olduğu yatırımlar Pendik’i bir cazibe merkezi haline getirdi. Özellikle ulaşımla ilgili yatırımlar sonucunda hava ulaşımından tutun da deniz ulaşımına ve metroya varıncaya kadar Pendik’te bunların hepsi mevcut.